and posted in PSIHOLOŠKI PROBLEMI

burnoutSindrom sagorijevanja na poslu (burnout) karakterišu emocionalna iscrpljenost, depersonalizacija i nisko lično postignuće. Predstavlja prolongirani odgovor na hronične emocionalne i interpersonalne stresore koji su povezani sa radnim mjestom. Nastaje kao posljedica neusaglašenih odnosa između zaposlenih ljudi s jedne strane i radne sredine, s druge. Javlja se kod osoba koje obavljaju poslove vezane za rad i komunikaciju sa ljudima.

Sindrom sagorijevanja na poslu karakteriše osobe koje teže perfekcionizmu, imaju nerealno visoka očekivanja i procjene vezane za sebe i lični rad. Konflikti vezani za profesionalnu ulogu stvaraju emocionalni zamor. Ambivalentan odnos prema poslu, smanjena podrška saradnika i niska poslovna sposobnost stvaraju osećaj sniženog samopoštovanja i niskog ličnog postignuća.

Freudenberger je 1974. godine uveo naziv burnout sindrom. Ovaj anglosaksonski naziv se koristi u većini država u svijetu, pa i kod nas. Naziv potiče iz naslova romana Grejema Grina „Slučaj Burnout“. Roman je objavljen 1961. godine u kojem razočarani arhitekta napušta svoj posao i odlazi u afričku džunglu. Ovaj sindrom je počeo da se koristi sa ciljem da označi proces deterioracije koji nastaje u profesionalnom odnosu i radu sa klijentima u medicinskim, socijalnim i obrazovnim institucijama, posebno onima koje se bave mentalnim zdravljem ljudi.

Tok burnout sindroma često se dijeli u nekoliko faza, a to su:

  • faza entuzijazma i idealizma
  • faza stagnacije
  • faza apatičnosti (smanjenog interesa)
  • faza distanciranja

U početku prevladava entuzijazam i visoki interes za poslom te intenzivan rad i disciplina. Osoba je u početku naročito fokusirana na posao i postpeno zanemaruje privatne i druge obaveze postavljajući visoke ciljeve i, ponekad, nerealna očekivanja. Budući da su takvi ciljevi nedostižni, a s vremenom postaju i sve viši, osoba počinje doživljavati razočaranje i stagnaciju te iscrpljenost, a potom i pad interesa za aktivnosti oko nje. Zbog toga naziv burnout označava proces od početne strastvenosti do ‘izgaranja’, koje se javlja u krajnjoj fazi.

Leave your Comment

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *