tamarai
Komentari isključeni za Uticaj fizičke aktivnosti na mentalno zdravlje
and posted in SAVJETI PSIHOLOGA

Odavno je poznato da redovna fizička aktivnost ima nevjerovatne prednosti, ne samo za fizičko zdravlje, već i za sve druge oblasti zdravlja, uključujući mentalno, emotivno, intelektualno, pa čak i socijalno blagostanje. Redovno aerobno vježbanje povećava nivo dopamina i seratonina u mozgu koji su povezani sa poboljšanjem zadovoljstva. Aerobne vježbe povećavanju lučenje endorfina, hormona koji je zadužen za poboljšanje raspoloženja i energije. Fizička aktivnost poboljšava sposobnost uma da izdrži svakodnevne stresove i nevolje, a povećava i kvalitet sna. Dokazano je da trening snage smanjuje napetost u tijelu i umu. Vježbanje povećava društvenu aktivnost i smanjuje osjećaj usamljenosti i izolacije.

Sve u svemu, vježbanje je jedan od najboljih i najzdravijih načina da se poboljšaju sreća i zadovoljstvo. Osobe koje su depresivne obično veoma malo upražnjavaju bilo koju vrstu fizičke aktivnosti, što predstavlja jedan od načina na koji se depresivno raspoloženje održava i potpomaže. Fizička neaktivnost je u isto vrijeme i posljedica i uzrok depresivnog raspoloženja. Jedini način da izađete iz tog začaranog kruga jeste da natjerate sebe da se pokrenete i izađete iz kuće, makar to i bilo protiv vašeg trenutnog raspoloženja. Naparvite plan, počnite od lakših aktivnosti, šetnje po naselju na primer. Svaki dan imajte bar po pola sata neke fizičke aktivnosti. U početku će vam biti teško ali kasnije ćete se bolje osjećati. Budite strpljivi.

Motivacija i fizička aktivnost

Ne čekajte da vam “dođe” motivacija sama od sebe. Ne čekajte ponedjeljak, ili prvi dan u mjesecu kako bi se pokrenuli na fizičku aktivnost. Krenite odmah! Svi mislimo da nam je potrebna neka motivacija da se desi, da bi se pokrenuli na akciju. Naprotiv. Svaka akcija radja motivaciju koja dalje vodi do akcije, a ne motivacija samo po sebi. Radi lakšeg razumijevanja, zapamtite ovaj slijed “A-M-A” (akcija – motivacija – akcija), umjesto “M-A” (motivacija – akcija).

Slikoviti Primjer motivacije

Zamislite da imate prekomjernu tjelesnu težinu i želite da izgubite par kilograma. Nikako vam se “ne da” da krenete u akciju, jer čekate motivaciju, voljnost da krenete. Uprkos nevoljnosti, vaš bi zadatak bio da se pokrenete na akciju. Nakon fizičke aktivnosti uvidjećete prve blagodeti ove akcije, koja će u vama probuditi motivaciju da se pokrenete na novu akciju.

Comments are closed.