tamarai
Komentari isključeni za Šta predstavlja karijerno savjetovanje
and posted in HR MENADŽMENT

Karijerno savjetovanje je proces koji pomaže u upoznavanju sebe i oblasti rada sa svrhom ostvarivanja karijere, te donošenja budućih obrazovnih i životnih odluka. Razvoj karijere nije samo odlučivanje o poslu koji trebate pronaći nakon završetka studija, nego je jedan cjeloživotni proces.

Karijerni savjetnici pomažu u identifikovanju vještina, ciljeva, preferencija i ostalih stvari koje su u vezi sa obrazovanjem, karijerom i kontinuiranim razvojem. Neke od tema koje obrađujemo tokom karijernog savjetovanja su vještine traženja posla, pisanje biografije i motivacionog pisma, simuliranje intervjua za posao sa davanjem jasnih smjernica za odgovore, i slični problemi u kojima pojedinac ne vidi rješenje.

Karijerno savjetovanje je namijenjeno:

  • učenicima i studentima
  • nezaposlenim licima
  • zaposlenima koji namjeravaju da mijenjaju aktuelni posao
  • zaposlenima koji žele da poboljšaju svoje individualne kompetencije
  • menadžerima svih nivoa koji žele da poboljšaju odnos sa svojim zaposlenima

Što ranije krenete sa namjerom donošenja odluka o svojoj budućnosti, to ćete je spremnije dočekati.

Vještine traženja posla

Živimo u vremenu u kojem ne možemo podjednako posvetiti vrijeme i energiju mnogim važnim stvarima. Zbog toga nam je često potrebna podrška sa strane. Promjene posataju sve brže i nepredvidive, pa je sasvim normalno da se vrlo često nađete u situaciji da ne znate rješenje. Karijerno savjetovanje vam pomaže da obogatite vaše vještine aktivnog traženja posla. Prave adrese na koje ćete poslati vaše prijave za posao su već pola puta do uspješnog pronalaženja odgovarajućeg posla. U zavisnosti gdje tražite posao, lokalno ili internacionalno, karijerno savjetovanje vam pomaže da obogatite mrežu potencijalnih otvorenih prijava za poziciju kroz razne portale, biznis mreže, talent pool platforme i mnoge druge.

Izrada biografije (CV-a)

Karijerni savjetnik vam pomaže da brzo i lako kreirate profesionalni CV, koji je osim unošenja ličnih podataka potrebno ispuniti i relevatnim sadržajem. S relevantnim i ujedno profesionalnim CV-em sigurno ćete se izdvojiti iz mase svih ostalih kandidata. Takođe, imaćete 70% veće šanse da budete pozvani na razgovor za posao. Često je vrlo važno prilagoditi svoj CV na osnovu opisa posla za koji se prijavljujete. Menadžeri ljudskih resursa i regruteri u kompanijama sprovode preselekciju kandidata isključivo na osnovu zaprimljenih biografija (CV-a). Zbog toga je važno da pošaljete profesionalnu biografiju kojom ćete itekako povećati svoje mogućnosti da budete pozvani na intervju za posao.

Izrada motivacionog pisma

Između vaše biografije i razgovora za posao često stoji motivaciono pismo. Iako je sastavni dio prijave za posao, čak i kada poslodavac ne traži to u prijavi, poželjno je napisati ga i poslati zajedno sa biografijom. Motivaciono pismo nije dodatna obaveza nego prilika, naročito ako ste student i još nemate određene tehničke vještine. Motivaciono pismo vam nudi priliku da pokažete svoje kvalitete i osobine koje će vašeg budućeg poslodavca uvjeriti da brzo učite i savladavate svaki zadatak koji se stavlja pred vas.

Kao i u slučaju profesionalno napisane biografije, prilikom pisanja motivacionog pisma takođe treba voditi računa o nekoliko stvari. U suprotnom, velike su šanse da ga poslodavac neće pročitati do kraja.

Dužina motivacionog pisma: Motivaciono pismo ne bi trebalo biti duže od jedne strane. Poslodavci imaju ograničeno vrijeme na raspolaganju.

Gramatika i pravopis: Kada poslodavac u vašem motivacionom pismu naiđe na pravopisnu ili gramatičku grešku vrlo često može pomisliti da vam nije stalo do pisanja motivacionog pisma, pa samim tim da vam nije stalo ni do posla.

Kopiranje: Nemojte motivaciono pismo napisati jednom i onda ga kopirati svaki put kada se prijavljujete za posao. Poanta je istaknuti motiv i vještine koje su relevantne baš i samo za posao za koji se prijavljujete. Motivaciono pismo treba biti prilagođeno svakom pojedinačnom oglasu.

Priprema za razgovor za posao

Kada ste već napisali i poslali profesionalnu biografiju i jako motivaciono pismo, velike su vjerovatnoće da ćete biti pozvani na razgovor za posao. Karijerno savjetovanje obuhvata i pripremu za razgovor za posao, uključujući najčešća pitanja, simulaciju intervjua za posao sa jasnim smjernicama za strukturu davanja odgovora na određena pitanja, govor tijela, mimiku i gestikulaciju, kao i cjelokupnu proksemičku (neverbalnu) komunikaciju. Takođe, učimo i vještinu komunikacije na koji način možete dati odgovor na pitanje na koje ne znate odgovor.

Pregovaranje o plati i uslovima zapošljavanja

Malo koja stvar tokom intervjua za posao može izazvati anksioznost poput pregovaranja o plati, naročito ako se radi o poslu iz vaših snova ili se brinete da ćete izgubiti ponudu za zaposlenje. To je sasvim prirodan osjećaj, ali bi vam moglo pomoći da manje razmišljate o tome šta biste mogli izgubiti u pregovorima, a više o tome šta možete dobiti ukoliko se na njih dobro pripremite.

Možda će vas malo ohrabriti informacija da većina poslodavaca očekuje da će zaposlenici ili kandidati koji se prijavljuju na posao pregovarati o plati. Dakle, iako se razgovor o plati može činiti kao stresan događaj, trebate znati da se takvi pregovori često događaju i da bi za vas bilo još gore, ako nikada ne pregovarate o plati.

Kada razmišljate o tome kako pregovarati o plati, onda ponekad donosite odluke koje su u suprotnosti s vašim najboljim namjerama. Tokom karijernog savjetovanja obrađujemo temu kako započeti pregovaranje o plati, a u nastavku vam donosimo i ostale:

  • Nemojte se bojati pregovarati
  • Trebate znati koliko vrijedite
  • Saznajte koja je uobičajena plata za poziciju za koju konkurišete
  • Odaberite vrh raspona plate
  • Spremite se i na mogućnost odustajanja
  • Budite samopouzdani
  • Obrazložite šta možete napraviti za kompaniju
  • Fokusirajte se na buduću platu, ne na aktuelnu ili prethodnu platu
  • Tražite više nego što zapravo želite
  • Budite pozitivni
  • Držite se tržišne vrijednosti
  • Postavite prioritete
  • Postavljajte pitanja
  • Razmislite o drugim mogućnostima naknade

Uz odgovarajuće pregovaračke vještine, moći ćete izvući najbolji ishod iz vaših pregovora. Pregovori poput ovih svode se na to da vi odlučujete koliko vrijedite, dok poslodavac odlučuje koliko mu ta pozicija vrijedi. Vaša plata će vjerojatno biti negdje u sredini toga. Stoga je važno biti realan u pogledu plate koju biste trebali primati. Znati kako pregovarati o plati je vrijedna vještina koja vam može pomoći u tome da ste bolje plaćeni za posao koji obavljate.

Comments are closed.